Zeyomir's Blog Bo piękniej jest wiedzieć coś o wszystkim…

7Lut/13Off
» «

HTML5 i CSS3 – Can I use this?

Dziś post z serii 'przydatne linki' ;). Problem jest następujący: chcesz użyć w aplikacji jakichś elementów HTML5 albo CSS3. Klient wymaga, żeby aplikacja dobrze działała i ładnie wyglądała na konkretnych przeglądarkach i systemach mobilnych. Jak sprawdzić czy dane elementy są przez nie wspierane?

Można wrzucić to co potrzebujemy, a potem sprawdzać we wszystkich przeglądarkach czy 'jest dobrze'. Oczywiście da się- chociaż trochę gorzej ze sprawdzaniem na urządzeniach mobilnych, bo trzeba je najpierw wszystkie mieć... Nie wspominając o różnych wersjach IE.

Można też poświęcić czas i szukać informacji na ten temat w changelogach etc.

Na szczęście ktoś postanowił to zrobić za nas i zebrać wszystkie te informacje w bardzo przystępnej formie w jednym miejscu ;). Wchodząc na Can I Use dostajemy kompletną i aktualną bazę tzw 'tabel zgodności' (która przeglądarka aktualnie obsługuje dany tag), które możemy dowolnie filtrować. Dodatkowo w większości przypadków otrzymujemy też informacje o tym czy i które starsze wersje danej przeglądarki obsługiwały dany tag oraz czy takie wsparcie zostało zapowiedziane w najbliższej wersji. Przy okazji możemy też zobaczyć dane na temat procentowego udziału danej wersji przeglądarki w ruchu.

Piekielnie przydatne gdy np potrzebujemy wsparcia dla IE8 albo starszej wersji przeglądarki z jakiegoś systemu mobilnego.

» «
Komentarze (4) Trackbacks (0)
  1. Akurat wsparcie dla HTML5 na mobilnych urządzeniach jest chyba najlepsze, ale ogólnie to fragmentacja HTML5 jest chyba gorsza niż Androida…

    • No tak- miał być standard, a wyszło jak zwykle. Eh webdeveloperka chyba nigdy nie będzie prosta, łatwa i przyjemna 😛

      • dlatego tym bardziej skupiam się na Androidzie, chociaż korci mnie pisać tylko dla 4.1+ 😀

        • No z androidem to też lekko nie ma.. smutne to trochę 😀 Ale z drugiej strony- kto mówił, że programowanie ma być łatwe 😉


Trackbacks are disabled.