Zeyomir's Blog Bo piękniej jest wiedzieć coś o wszystkim…

22Lip/11Off
» «

Samozamykający się Eclipse

Eclipse sam się zamyka? Oj, ile ja się z tym namęczyłem... Z tego co wiem, problem dotyczy narzędzi opartych na Eclipse Helios (3.6.x) i prawdopodobnie starszych, uruchamianych pod Linuksem.

O co chodzi?

Odpalam sobie Eclipsa, otwieram projekt, zaczynam pisać i nagle Eclipse znika. Czasem podziała 5 minut, czasem 10 sekund. Czasem przy wyświetlaniu menu, czasem przy wyświetlaniu podpowiedzi. Czasem pozwoli wpisać jedną literę, czasem parę linijek, czasem coś kliknąć. Tak czy siak- "dość" denerwujące. Uruchomiony z terminala wypluwa:

** (bug-buddy:19759): CRITICAL **: Failed to parse arguments: Cannot open display:

Co nie mówi (przynajmniej mi) kompletnie nic.

Co powoduje takie zachowanie?

Biorąc pod uwagę, że problem pojawia się z dnia na dzień- pewnie aktualizacja ;). Zamieszanie powodują biblioteki libwebkit i xulrunner. Pierwsza przy okazji aktualizacji (np do Gnome3) zmienia nazwę na libwebkitgtk. Druga przy aktualizacji (np Firefoxa lub Chrome) zmienia tylko numerek wersji :P.

Co z tym zrobić?

Rozwiązań jest kilka... Najprościej ściągnąć nową wersję Eclipse ;). Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie jest to możliwe- najlepiej ściągnąć XULRunner-1.9.1, wypakować tam gdzie zalecają i dodać następujący wpis do eclipse.ini:

-Dorg.eclipse.swt.browser.XULRunnerPath=/opt/xulrunner/1.9.1

Albo bez ściągania niczego, dodać poniższy wpis do pliku eclipse.ini (ścieżka powinna prowadzić do aktualnej wersji):

-Dorg.eclipse.swt.browser.XULRunnerPath=/usr/lib/xulrunner-2.0

Ewentualnie taki wpis

-Dorg.eclipse.swt.browser.UseWebKitGTK=true

i wykonać

ln -s libwebkitgtk-1.0.so libwebkit-1.0.so.2

Przy czym ostatnie rozwiązanie jest niezalecane- powoduje śmietnik w systemie i potencjalnie w przyszłości może go 'zepsuć' zmuszając nas do reinstalacji (ot, nagle parę aplikacji korzystających z tej biblioteki zacznie się zachowywać dziwacznie, a zdążymy już zapomnieć o wykonanym linku i za nic nie będziemy w stanie dojść do tego co jest nie tak).

» «
Tagged as: , Komentarze
Komentarze (1) Trackbacks (0)
  1. Aktualizacja bardzo często jest przyczyną takich kwiatków. W win 8 podobnie z dnia na dnień internet przestał chodzić, do pewnego momentu pełen transfer, a potem wszystko stoi.


Trackbacks are disabled.