Zeyomir's Blog Bo piękniej jest wiedzieć coś o wszystkim…

14Mar/13Off
» «

Denerwujący zoom na formy w iPhonach

Kiedy otworzymy jakąś stronę w iPhonie i klikniemy na jakieś pole tekstowe czy innego comboboxa, zostanie on ładne powiększony. Niby fajnie, jak mamy otwartą stronę w wersji desktopowej. Jednak jeżeli mamy otwartą stronę w wersji zoptymalizowanej dla urządzeń z małym ekranem... to jest to trochę denerwujące, ponieważ strona ma odpowiedni rozmiar i nie potrzebuje takiego powiększania. Jednak naprawdę denerwujący jest fakt, że po zakończeniu wpisywania/wybraniu jakiejś opcji z selecta... nie następuje automatyczne pomniejszenie/oddalenie do poprzedniego poziomu.

Ok, jak to dziadostwo wyłączyć? Grzebiąc trochę w sieci dowiadujemy się, że zoom na stronie można zablokować (yay!). Używa się do tego następującego meta-tagu:

<meta name="viewport" content=
"width=device-width, initial-scale=1.0, maximum-scale=1.0, user-scalable=0" />

Jednak euforia nie trwa długo- ten tag służy do zablokowania możliwości zoomowania dla użytkownika, to domyślne zachowanie przeglądarki nadal działa. A nawet jest gorzej, bo teraz użytkownik nie ma możliwości powrotu do normalnego poziomu powiększenia.

No to może da się to wyłączyć po stronie użytkownika? Musi być przecież jakaś konfiguracja, prawda? Niestety, przecież mamy do czynienia z produktem nadgryzionego jabłka ;). A nadgryzione jabłko nie przywykło do pytania swoich użytkowników o zdanie.

W każdym razie, po dłuższej chwili przekopywania się przez zakamarki sieci znajdujemy pewien hack. Hack ten polega na ustawieniu w css:

input, select {font-size: 16px;}

I już, wszystkie kłopoty znikają. Wygląda dziwnie (w kodzie, bo wygląd w przeglądarce się nie zmienia), ale działa.

I pamiętaj- Apple zawsze wie lepiej ;).

» «
Tagged as: , , , Komentarze
Komentarze (0) Trackbacks (0)

Przepraszam, dodawanie komentarzy zablokowane.

Trackbacks are disabled.