Zeyomir's Blog Bo piękniej jest wiedzieć coś o wszystkim…

21Lut/13Off
» «

Jak moja aplikacja wygląda na…

Mamy aplikację webową, chcemy zobaczyć jak wygląda na różnych urządzeniach, w różnych przeglądarkach i przy różnych rozdzielczościach/wielkościach ekranu. Jak się do tego zabrać?

Wygląd przy różnych wielkościach ekranu możemy ogólnie sprawdzić dzięki rozszerzeniu do Firefoxa o nazwie firesizer. Pozwala ono ustalić rozmiar okna przeglądarki w pikselach.

Jeśli nasza aplikacja zmienia zachowanie/wygląd w zależności od tego jak przeglądarka się przedstawia (user agent) możemy użyć User Agent Switcher by wygodnie to zachowanie przetestować.

Przeglądarki desktopowe możemy wszystkie zainstalować na swojej maszynie. Problem stanowią jedynie starsze (lub nowsze) wersje IE. Częściowo problem rozwiązuje IETester, ale to wciąż za mało.

Prawdziwym problemem jednak są testy w przeglądarkach mobilnych. Bo przecież żeby je wykonać trzeba by mieć pokaźny zbiór smartphonów i tabletów...

Na szczęście nie ;). Ostatnie 2 problemy (różne wersje IE oraz różne urządzenia i wersje systemów mobilnych) rozwiązują dla nas 2 serwisy:

  • Browser Stack- udostępnia nam bazę maszyn wirtualnych do których łączymy się z przglądarki przez flashowego klienta vnc. Na wirtualkach zainstalowane są różne systemy oraz emulatory różnych urządzeń. Pierwszym krokiem jest  wybranie systemu operacyjnego (aktualnie dostępne to Win{XP,7,8}, Android, iOS oraz 3 wersje OS X). Następnie w przypadku systemów desktopowych wybieramy która przeglądarka, w jakiej wersji i na jakiej rozdzielczości nas interesuje. W przypadku systemów mobilnych wybieramy konkretne urządzenie (co determinuje rozdzielczość, rozmiar ekranu i zainstalowaną wersję systemu). Na koniec podajemy jeszcze url naszej aplikacji i już po chwili możemy ją podziwiać w zadeklarowanym wcześniej środowisku. Za darmo dostępne jest 30minutowe demo, ale że można zakładać nowe konta w nieskończoność- rozwiązanie można uznać za bezpłatne.
  • Device Anywhere- robi zasadniczo to samo co poprzedni serwis, ale w trochę inny sposób. Tu również używamy flashowego vnc z przeglądarki, jednak nie łączymy się do maszyn wirtualnych czy emulatorów, tylko do fizycznych urządzeń. Oznacza to wprawdzie, że nie znajdziemy tu systemów desktopowych, ale za to mamy dostęp do urządzeń z WindowsPhone i BlackBerry, czego niestety brakuje w Browser Stack. Wersja darmowa również jest ograniczona czasem, ale tak samo- nie stanowi to problemu.
» «
Komentarze (3) Trackbacks (0)
  1. hmm, to Device Anywhere jest tylko dla webowych apek? Wiem że jest takie coś właśnie co można testować aplikacje na Androida w ten sposób.

    • Hm wydaje mi się, że tylko do apek webowych. Nie słyszałem o takiej platformie udostępniającej urządzenia do instalacji własnego softu. Co nie znaczy, że takiej nie ma ;).

      • Ja słyszałem, mówili o tym w którymś z odcinków Android Developers Office Hours – EMEA, swoją drogą polecam, zawsze oglądam, można się też przyłączyć i pytać :)


Trackbacks are disabled.